Postup zateplení
Aby byla budova správně zateplena, je důležitý dodržovat stanovený postup. K nejčastěji používaným materiálům pro zateplování se používá polystyren. V následujících několika krocích Vám řekneme, jak správně postupovat při zateplování budov.
- Před zahájením zateplování musí být upravovaný povrch očištěn od nečistot. Je možné použít vodu. Zateplování je však nutno provádět na suchém povrchu.
- Dále je nutné provést pomocí vodní váhy kontrolu rovnosti povrchu.
- Následně umístíme fasádu do soklového profilu.
- Na obvodové stěny, jedná se zejména o zdivo či panely, se nanese lepící tmel.
- Následně umísťujeme izolační polystyren.
- Po zaschnutí lepidla je důležité desky zbrousit a zabezpečit tak rovnost povrchu.
- Nyní je čas pro kotvení desek. V některých případech všech není nutné desky kotvit. Nejdříve je důležité vyvrtat díry pro umístění hmoždinek.
- Poté se nanáší vrchní omítka spolu s výstužnou sítí.
- Jakmile zatuhne podklad, na fasádu se aplikuje vrchní vrstva omítky.
- Posledním krokem je povrchová úprava, kdy naneseme požadovanou fasádní barvu.
Chceme-li minimalizovat tepelné ztráty, je dobré zateplit i část fasády pod úrovní terénu. Nejvhodnější je použít izolační desku, které já vyrobena z extrudovaného polystyrenu.
Pro zateplování jsou důležité také klimatické podmínky. Ne při každé teplotě je možné zateplení provádět. Například polystyren je možné lepit maximálně do 0 stupňů. Vrchní stěrku pak do 5 stupňů. Pod tyto hranice není doporučováno zateplení provádět. Naopak, maximální výše teploty, při které se doporučuje zateplovat stavbu je 25 stupňů Celsia.