Materiál
Abychom měli správně zateplené fasády, je nutné využít správných materiálů. Nejvíce se k zateplování fasád používá polystyren. Mezi hlavní přednosti polystyrenu patří jeho dobrá opracovatelnost, nízká cena a hmotnost a velmi nízká nasákavost. Nevýhodou je pak špatná pohltivost zvuku a není odolný proti požárům.
Polystyren je možné rozlišovat jako bílý, šedý, extrudovaný, podlahový a střešní. Rozdíl mezi bílým a šedým polystyren je nejen v barvě, kdy je do šedého přidáván pro barvu grafit, ale především v ceně, kdy šerý polystyren je o 30% dražší. Má také lepší tepelně-izolační vlastnosti.
Extrudovaný polystyren se vyznačuje nenasákavostí, proto je hojně využíván ve vlhkých oblastech. Tento druh polystyrenu je určen zejména pro ploché střechy nebo třeba podlahy. Podlahový polystyren je dalším druhem polystyrénu. Slouží především k tepelnému izolování podlah. Dále je pak vhodný ke snižování hluku.
Pro zateplení ploché či šikmé střechy je nejvhodnější použít střešní polystyren. Ten má výborné izolační vlastnosti a zabraňuje unikání tepla z prostoru. Tento polystyren má sníženou hořlavost.
Druhým významným materiálem k zateplování fasád slouží izolační vaty. Ty jsou rozděleny do několika druhů. Fasádní vata, skelná vata a minerální vata.
Fasádní vata je tvořena 2 vlákny. Jedná se fasádní vatu s podélným a kolmým vláknem. Nejlepší je využívat tuto fasádní vatu u moderních dřevostaveb. Sklená vata je využívána pro tepelné, nezatížené a zvukové izolace. Chrání proti působení chladu i proti horku. Výhodou je, že je odolná vůči plísním, hmyzu a hlodavců. Je možné ji snadno dělit a tvarovat. Minerální vata chrání dům oproti velkému horku. Zabraňuje tvorbě plísní a kondenzaci vodních par.
Mezi další materiály sloužící k zateplování fasád patří lepidla a štěrky, penetrační nátěry a marmolit. Marmolit je dekorativní omítka, jinak nazývána jako mozaiková omítka. Je vhodná jak pro venkovní, tak i pro vnitřní plochy.