Zateplení střechy
Střecha slouží k ochraně proti povětrnostním vlivům, jako je déšť, sníh či sluneční záření. Správné zateplení střechy zabraňuje únikům tepla, což je vhodné zejména v zimních měsících. Naopak v letním období izolace zpomaluje postup tepla do vnitřní části budovy.
Střechy rozlišujeme podle jejich tvaru. V dnešní době jsou pouze dva druhu. Ploché střechy a střechy šikmé. Šikmé střechy mohou vytvořit podkrovní prostor pro bydlení. Základem je kvalitní nosná konstrukce, která je nazývána krokev. Výhodou plochých střech je možnost umístění různých světlovodů či solárních panelů.
Díky správnému ošetřování vhodnou impregnací se docílí toho, že střecha nebude vyžadovat téměř žádnou údržbu a prodlouží se tím také její doba životnosti.
V dnešní době se neustále všechno vyvíjí, modernizuje a vylepšuje. Proto není divu, že v oblasti zateplování střech najdeme celou řadu nových materiálů a způsobů zateplování střech. Velice moderní je zateplování prostřednictvím nadkrokevního systému. Jedná se o velice snadný způsob zateplení. Podstata tohoto typu zateplení spočívá v tom, že na běžnou nosnou konstrukci nanese bednění, na které je pak položena parozábrana a na ni se umísťuje nosná část nadkrokevního systému. Mezi tyto prvky tepelné izolace se přidá další, tentokrát měkká tepelná izolace, osadí se hydroizolační, difúzně otevřenou folií. Tloušťka izolace by měla být kolem 20 až 24 cm. Pomocí speciálních vrutů se připevní kontralatě přes tepelnou izolaci do podkladních krokví. Dále se už může pokračovat v montáže krytin.
Mezi nejčastěji používaný druh krytiny patří pálené či betonové tašky.
V případě, že nastane situace, že střešní krytina je málo prodyšná, takovou krytinou může plech či lepenka, je důležité konstrukci střechy odvětrávat. Odvětrávání je možné provádět montáží izolace se vzduchovou mezerou.
Uvažujete-li o zateplování střechy, je možné požádat o dotaci na její zateplení. Tato dotace je možná díky programu Zelená úsporám.